Civilizace

Civilizace



 

 

 

 

       Civilizace V - články




Civilizace V s datadiskem Gods and Kings

 

Oproti relativně vlažným ohlasům na herních serverech datadisk poměrně překvapil, nicméně rozpaky z celé páté série zůstávají. Náboženství v datadisku je uděláno lépe než v Civ IV. Nábožensví mohou šířit pouze osobnosti - proroci a můžete vybírat z celé řady bonusů. Vyhodnocení celé hry s datadiskem vypadá přibližně následovně:

 

Pozitiva:

  • Způsob rozšiřování města, když si za poplatek můžete koupit pro vybrané mésto novou půdu.
  • Strategické suroviny nelze již používat na nekonečné množství jednotek, které tyto suroviny vyžadují.
  • Poplatky za údržbu cest.
  • Dobře udělané náboženství.
  • Dobře udělaná kombinace vládních politik.
  • Na jednom herním poli může být pouze jedna vojenská či civilní jednotka.
  • Dalekonosný útok(mimochodem již byl v Civ III) přes jedno pole. Hodnověrně působí u moderních zbraní, u lukostřelců či katapultů budí trochu rozpaky.

 

Negativa:

  • Šestiúhelníky omezují taktické možnosti. Čtyřuhelníky umožňovaly pohyb 8 směry.
  • Jednotky jsou od sebe ztěží rozeznatelné, hlavně pěší. Pokud by tam byli 2-3 panáci, nemuselo by se to řešil zcela zbytečnou ikonou nad jednotkou.
  • Městské státy jsou zbytečnost, místo nich mohly být standardní civilizace se sníženým parametrem expanze.
  • Největší tragédie je ale rychlost hry. Fakt že na standardní mapě na relativně nadupané I7 trvá už na samém začátku hry tah cca 10-15s budí údiv nad programátarskou praci. Předpokládám, že algoritmus na nalezení optimální cesty se v celé serii stejně jako u Freeciv používá Dijkstr, tak moc nerozumím tomu zpomalení. Civ2 na velké mapě 100x100 běhala na 486 svižněji než Civ5 na I7. Chápu že se propočitává více věci např. suroviny, ale cesty k surovinám se zjišťovaly např. i ve čtyřce a ta byla svižná i na rozsáhlých mapách.

 

Pětka zkrátka jako taková není špatná,má v sobě hodně dobrých nápadů, ale rozhodně jsem při jejím hraní nezažil okamžik, kdy jsem si říkal ještě jeden tah a pak už to určitě vypnu. Z celé pětky mám rozpačitý pocit stejně jako se zatím neúspěšných nástupců Ufa 1,2 či Panzer generála 1. Civ IV BTS zůstavá zatím královnou celé série.

 

Tady na fóru Civ fanatics najdete k datadisku pěknou mapu světa

 

 

Civilizace V a Sidova šoková terapie

 

Původně toto měla být recenze na Civilizaci V, ale hru resp. krabici s DVD jsem po pár kolech uložil k ledu.

 

Vypadalo to na volný víkend, tedy ideální příložitost poznat Civ 5 na vlastní kůži. Z práce jsem se vydal do JRC koupit tento údajný klenot který získaval hodnocení na herních portálech 8-9 bodů z 10. Cena 1099 mně přidala oproti cenám v eshopech trochu přemrštěná, ale byl pátek a čekat další tři dny než to dorazí poštou se mně nechtělo, tak jsem to zacáloval. Po příchodu domu jsem obstaral papouška a vyrazil opět ven splnit u voleb svojí občanskou povinnost.

 

Instalovat hru jsem začal v páteční podvečer cca v 19:00. První lehky šok nastal když se začal instalovat Steam. Obvykle ndbytečné věci do počítače neinstaluju, tak sem nestál ani o tento "dárek" a spustil instalaci znova v domnění že jsem něco přehlédl a instalace Steamu půjde přeskočit. Bohužel ne. Jelikož u Civilizace trávím cca 90% svého herního času a o jiné hry se moc nezajímám tak mně Steam nic neříkal, až na Internetu jsem zjistil že Steam je relativně běžná věc, pro mně se však později stalo synonymem pro výraz sra*ka. Nutit zákazníka aby se po zakoupení legálního produktu někde registroval, měl nainstalovanou a spuštěnou ještě jinou aplikaci a musel být při spouštění ještě navic online(hru bez toho , aby jste byli online nespustíte, nebo alespoň mně se to nepodařilo) je svinstvo dost vysokého kalibru. Na druhou stranu je pravda že toto varování jsem později na krabici vypátral.

 

Nainstaloval jsem tedy Steam, následoval další šok, po vložení registračního čísla se začala hra stahovat. Zkoušel jsem stahování zapauzovat a ve Steamu dát recovery na soubory z herního DVDéčka, marně, takže jsem z Internetu stahoval přes dvě hodiny gigabyty dat přestože jsem je měl DVDéčku.

 

Hra se tedy stáhla. V cca 22:00 začalo slavnostní spouštění samotné hry, trvá relativně dlouho, následuje intro které nelze přeskočit (resp. lze, ale musíte před tím upravit příslušnou hodnotu v ini souboru). Dal jsem si největší mapu a začal hrát za Římany. Grafika na mně působila mnohem více komiksovým dojmem než než vypadala na internetových screenshotech, řeky vypadaj hnusně a připomínají spíše modré hranice, jednotky ve stylu houfu trpaslíků rovněž na přehlednosti nepřidají. Neříkám že jednotku musí reprezentovat 1 panák, ale decentní dvě tři postavy jako ve IV jsou tak zdravá míra. Šestiúhelniková mapa mě nijak neoslnila, přechod na ni prostě nechápu. Takticky u čtyřúhelníkové mapy můžete přejít na 8 políček(4 strany + 4 vrcholy) u šestiúhelníku pouze na sousedních 6. Úplní sněhuláci resp. začátečníci ocení dokonalého průvodce ,který vás vede za ručičku. Já ho vypnul. Města nejsou tak nepřehledná jak jsem se tu a tam dočítal v dikusích, fakt že je můžete rozšiřovat kam chcete je dalším malým plusem. Městské státy jsem nijak neocenil, celkem zbytečnost. Hraju dál a nuda, žádná atmosféra jako u předchozích dílů, po pár desítkách tahů začíná hra znatelně zpomalovat, pro mně jako pro fandu ohromných map to je poslední kapka, DVD putuje z mechaniky zpět do krabice a jdu spát. V sobotu hraji opět Civilizaci IV BTS.

 

Hra by byla možná tak důstojným nástupcem Civilizace 2, trojce či čtyřce nesahá atmosférou ani po kotníky. Hnát fanoušky do náruče nějaké společnosti která provozuje službu typu Steam nepovažuju také moc za korektní a nejsem si jist jestli budu nadále fanouškem Firaxisu. Vývoj V budu nadále sledovat spíše z povzdálí,počkám jak dopadnou patche a datadisky, potom případně půjdu do nějaké zlaté edice.

 

 

Civilizace V a dojmy z ohlasů na internetu

 

Dosud měly Civilizace s každým dalším vydání stoupající trend. Čivilizace IV dokonce moje očekávání překonala a vyloženě jsem si ji zamiloval. Doufal jsem že V doplní její prázdná místa. Po přečtění recenzí soudím že je skutečně doplnila, ale bohužel osekala řadu věcí které jsem na stávajících verzí oceňoval.

Recenze které stojí za přečtení:

Recenze na Hrej.cz

Recenze na Gamepark.cz

 

Pokud tedy čerpám z recenzí:

Co většina stratégů zřejmě jednoznačně ocení je vztah velikosti surovinových zdrojů a jednotek. Jedno naleziště ropy již neutáhne neomezený počet tanků ,letadel či lodí.

Dalším plusem je zohlednění nákladu na infrastrukturu, takže již nehrozí nevzhledná hustá síť silnic a železnic, naopak bude třeba infrastrukturu optimalizovat tak aby nezatěžovala příliš rozpočet a zaroveň efektivně plnila naše požadavky na přemísťování jednotek a vzájemně propojila sídla a surovinové zdroje.

Posledním plusem je existence městských států.

 

Z mého pohledu neutrální změnou je šestiúhelníková mapa, osobně jsem si na čtyrúhelníkovou mapu zvykl a třeba u Freeciv mně 6tiúhelníkova verze nijak neoslnila, mapa vypadala dost nevzhledně.

 

A teď mínusy.

Již nevlivňujete rozpočet peníze, věda, kultura. Zcela nepochopitelné. Pro mně je to základem každé dobré strategie.

Odstraněno náboženství. Velká škoda, jedna z věcí kterou jsem na IV oceňoval. Systém svatých měst, šíření víry, příslušné náboženské stavby, misionáři atd.. Ve IV mělo náboženství vliv i na diplomacii, civilizace vyznávající stejnou víru měly většinou mezi sebou dobré vztahy.

Zjednodušení diplomacie a odstranění špionáže je jistým minusem, ale protože jsem tyto dvě věci osobně moc nepoužíval, tak mně zas tolik nemrzí.

 

Na druhou stranu ti kdo hru již hráli jsou z ní celkem nadšeni a jistě přijdou na řadu datadisky, které řadu věci doplní.

 



CIV žebříček

 1. Civilizace VI. (2016)

 2. Civilizace IV. (2005)

 3. Civilizace III. (2001)

 4. Civilizace Call to Power II. (2000)

 5. Civilizace Call to Power I. (1999)

 6. Civilizace V. (2010)

 7. Civilizace II. (1996)

 8. Civilizace I. (1991)

 

Alternativy

 1. Europa Universalis IV. (2013)

 2. Super Power II. (2004)

 3. Supreme Ruler 2020 (2008)

 


Tipy

Paul Kennedy: Vzestup a pád velmocí - Kniha zachycuje a hodnotí historický světový vývoj od zač.16.stoleti do konce 20. stoleti. Toto excelentní dílo by pro každého fandu Civilizace mělo být povinnou četbou.

Silicon Valley TIP - slušná pecka, která nechává IT crowd vzadu. Oproti Ajťákům je zde méně ztřeštěný humor a větší frekvence super hlášek. Část fórků vyžaduje hlubší znalosti IT.

For All Mankind TIP - fenomenálně zpracovaná alternativní historie, kdy koncem šedesátých let nepřistanou na Měsíci jako první Američané, ale Rusové. Zhruba v půlce seriálu začne jak USA tak SSSR budovat na jižním pólu u krátěru Shackleton vlastní základny a provádět průzkum naleziště s vodním ledem.

Carl Sagan - Bleděmodrá tečka - komentář Carla Sagana ke snímku Země, který pořídila sonda Voyager 1 v době, kdy opouštěla hranice Sluneční soustavy (1990) najdete na YouTube (EN).

 


TV přenosy z kosmonautiky

spacex.com - starty raket společnosti SpaceX, v době přidání odkazu to byl testovaci start pilotované lodi Crew Dragon.

 

 

 

Copyright © 2009 - 2020 tdpar